Doğru Halı Seçimi

halı seçimi

Odanın Görünümü

Halı seçimi odanın daha geniş ve ferah yahut daha kompleks görünmesini bile etkilemektedir. Evinizi yerleştirdikten sonra her odanın ölçüsünü doğru bir biçimde almanız gerekiyor. Farklı halı şekillerinin ve dokularının odanın manzara ve hissiyatını değiştireceğini hesaba katın.

Halının Özellikleri

Yüzde yüz yün yerine karışımlı fiberlerden üretilmiş ve bütçenizi zorlamayacak ama aradığınız dayanıklılık ve konfora sahip bir halı bulmakta özellikle yurdumuzda zorlanmayacaksınızdır. Mutfak için sarfedilen bir halıyla çocuk odası yahut şık bir salon için tercih edilen halı hiçbir zaman aynı özellikleri taşımaz. Kök boya kullanılmayan halıların renklerinde özellikle yıkamadan sonra ve zaman içinde akmalar görülmektedir. Halının kalitesi arttıkça odada sıcak ve içten bir hava yaratan izolasyon özelliklerinin sağladığı enerji tasarrufu de artar.

Kısa havlı halılar özellikle tekerlikli koltuklar için epeyce en uygun bir yüzey hazırlar. Dizayn ve desenlerde ilerlemeler olsa da Türk halıları tarihi ve geleneksel özelliklere sadık kalınarak üretilir. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatını etkileyen diğer unsurlardır. Halının fiyatını belirleyen öğelerin en başında sarfedilen ipliğin özellikleri gelir. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatında tesiri olan konulardır.

Yapılan Hatalar

Halı seçiminin en başta yapılması ve halıya göre mobilya alması ise gerçekleştirilen en önemli yanlışlardan bir tanesidir. Paranızı yükseltmek için gerçekleştirilen önerilere kapılarınız kapatmayın. Telaş içerisinde gerçekleştirilen alışverişlerde de yaygın olarak süratli karar vermek gerekmekte ve doğru mamüller tercih edilmiyor.

Desenli Halı mı Sade Halımı

Ön eleme gerçekleştirmek için ilk olarak yalın mi yoksa desenli bir halı mı alacağınızı belirleyebilirsiniz. Desenler el yapımı Türk halılarında daima kullanılmıştır ve bunu yapmaktaki ana teknik düğümdür. Mekanın tarz ve stilini devam ettirecek tercihler gerçekleştirmek mühimdir.

Uyumlu Olması Şart

Mobilyalarınızla ahenkli olan bir halı seçtiğinizde odanızın duruşu da değişecektir. Desenler epeyce yoğun olmasa da odadaki renkler ile birlikte ahenkli renklerde olan desenler tercih edebilirsiniz. Kişisel zevklere göre bir biçimde mekan ile birlikte ahenkli halı seçilebilir. Mobilya grubuna ve evin geneline ahenkli bir renk hem salondaki monoton havayı dağıtabilir hatta dar alanları daha geniş göstermeye yarayabilir. Sözkonusu kontrastı meydana getirmek için açık renkli mobilya takımları koyu renkteki bir ha lıyla daha uyumludur. Mobilyaların ana malzemesiyle ahenkli tercihler yapılması lüzumlu.

Mobilyalarla Uyumlu Olmalı

Halı satın alırken önerim; oda içerisinde yer alan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapılmasıdır. Odanızın küçük veya dağınık görünmesini engellemek için mobilyaların altında kalacak iri bir halı seçin. Sevdiğiniz ve mobilyalara uyan canlı bir rengi vurgu rengi olarak belirleyip odadaki birkaç aksesuarla birlikte halınızın rengini de seçtiğiniz renkte tercih edebilirsiniz. Bir diğer mühim mevzu da halınızın mobilyalarınıza ve kapıya göre nasıl konumlanmasını istediğinizdir. Desenli halınızı seçerken üzerindeki en yoğun veyahut ikincil rengin mobilya takımlarınızdaki renkte olmasına özen etmelisiniz.

Koyu renk halı ile birlikte koyu renk mobilyaların eş zamanlı tüketiminde ise görselliği bastırıcı özelliği olmasından ötürü dekorasyonda pek fazla tercih edilmemektedir. Dekorasyonda mobilya seçiminde özen edilmesi gereken son derece fazla teferruat bulunmakta. Bunlara değinmek gerekirse; mobilyayı sevmek veyahut gördüğümüzde beğenmek mühimdir. Yeni moda olan varolduğu odaya ve mobilyalara göre tasarlanabilen halılar ise son vakitlerde hanımların favorisi oldu. Halı seçiminde koltuk takımınızı baz alarak aynı rengin değişik bir tonunu tercih edebilirsiniz.

Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ölçü alırken duvardan yahut süpürgelikten 30 60 cm boşluk bırakarak ölçü alabilmek gerekir. Yemek odasına halı alırken masalarla birlikte sandalyeleri ve sandalyeler çekildiğinde onları da kapsabilecek biçimde ölçü alın. Halı alırken halının bulunacağı yerde aydınlatma ve natural ışık altında nasıl görüneceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Halı satın alırken son derece fazla seçeneğiniz yer alır. Bir malı alırken sadece fiyatına bakmak uygulanabilecek hileleri peşinen kabullenmek demektir.

Halı Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gereken Hususlar

Halı rengi seçimi gereksinimler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Odanızın gereksinimlerine en münasip halı ölçülerini teşhis etmek için odanızın alan ölçümünü hata payını göz önünde bulundurarak en az iki kere yapın. Desenli halı alacaksanız yer döşemesinin rengini göz önünde bulundurun. Bir yün halıda atkı ve çözgü yönünde 30 cm başına 90 düğüm yer alır. Hizmet verdikleri bölgeye ideal halı boyutlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Temizlik en az haftada iki kere halının tüm yüzeyini kapsayacak biçimde halının tüylerinin yönünde yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Silme işlemi sadece kaliteli bir halı şampuanıyla ve bir bez ile birlikte hav yatım yönünde ovalamadan yapılmalıdır. Kale önünde top son derece çevrilmemeli ve olası olduğunca bol şut atmalı.

Renk Tonları

Kırlentler arasına pastel tonlarda ya da kara kırlentler ekleyerek kompleks görünümden uzaklaşabilirsiniz. Renkler epeyce keskin olmayacak biçimde yumuşak tonlarda tercih edilmelidir. Perdeniz tül rengi açık tonlarda olsun fonlarda ise toz pembeyi kullanabilmeniz mümkün. Beyaz tonlarda şık bir halı antreyi daha aydınlık ve ferah göstermek için doğru bir seçim olabilmektedir.

Halı Motifleri

Doğru renk seçimi Eğer odanızı tamamıyla yenilemeyecekseniz halı seçerken odadaki üç temel renkten birini anahtar olarak seçin. Motiflerin meydana çıkışı büsbütün iletişimle alakalıdır. Düşünsenize tamamıyla vintage tercih edilmiş bir oturma odasındasınız ve içeri girer girmez insan kendini geçmişte bir yerlerde hissediyor.

Doğru Halı Seçimi

Halı seçimindeki mühim faktörlerden bir tanesi de halının yerleştirileceği alan ve etrafında yer alan renklerdir. Duş sonrası kayganlaşan zeminlerin itimat edilir bir hale getirilmesi de doğru halı seçiminde ehemmiyet taşıyor. İplik kalitesi de halı seçiminde mühim nokta meydana getiren etkenlerden bir tanesidir. Halı seçimindeki mühim faktörlerden bir tanesi de halının yerleştirileceği alan ve etra fında yer alan renklerdir. Çocuk halısı seçiminde ilaveten halının yumuşak olmasına da özen edilmelidir.

Oturma Odası Halı Seçimi

Perde veya oturma grubunun rengine en doğru bir halı rengi tercih edilebilirsiniz. Mor ile birlikte pudra pembenin harmanlandığı bir halı oturma odaları için eneji verir. Modern dekore edilmiş oturma odalarında çiçek deseninden oldukça geometrik desenli halılar tercih edilebilir. Yemek ve oturma alanları için iki ayrı halı yahut kilim kullanılması da mekanı daha geniş gösterme hususunda yardımcı olur.

Sağlamlık

Yüksek tarfiğin olduğu yerlerde kullanılacak halıların daha sağlam olması gereklidir. Mutfağa gidip gelir iken rahatlık vererek servisin daha süratli olmasını sağlar. Düşünülmesi gereken diğer nokta ise şeçtiğiniz halının ne dek süre ilk günkü şeklini koruma sağlayacak olmasıdır. Evimizin sıcak olmasını gerçekleştiren halıların anti stres özellikli modellerinin çıktığından umarım haberiniz yer almaktadır. Halı yerleşiminde aklınızda olması iyi olan birkaç temel prensip bulunmakta.

Koltuklarla Uyum

Konforda olduğu vb dayanıklılık da halınızın dokuma tipinde ve sarfedilen ipin malzemesine bağlıdır. Klasik evlerde yine olası olduğunca düz halı seçmekte fayda bulunmakta. Unutmayın; desenli halılar evinizi olduğundan daha karışık göstermektedir. Üzerinde koyudan açığa tonların olduğu tek renkli bir halı sakin bir ortam yaratılmasını sağlar. Geçmişte yapmış olduğunuz hataların neticeleri ile birlikte yüzleşmekten kaçınmayın. Mekan çok renkli olduğu için halıda her renge yer verilebilir. Örneğin açık renkler mekanda olduğundan daha geniş bir hava yaratacaktır. Mobilya seçimi başlığında tek renk koltuk rengi seçiminin son derece mühim olduğundan bahsetmiştik.

Halıyı Kullanma

Doğru olan; karşıtlık renkleri kullanmak ve bütününde bütün dekorasyonu tamamlayan öğeleri renk geçişleriyle sıralamak. Etkileyici bir ortam yaratmak için renklerin çeşitli tonlarını kullanmak da mühimdir. Önemli olan halıyı ne dek süre kullanmak istediğinizdir.

Dekorasyon

Umuyoruz ki oda dekorasyonunuz için sunduğumuz önerileri ve dekorasyon örneklerini beğenmişsinizdir. Halı seçimi de dekorasyonun tamamlayıcı mühim parçalarından bir tanesidir. Bambaşka bir renk seçimiyle dekorasyona yeni bir kimlik de katabilirsiniz. Klasikten sıkıldıysanız dekorasyonunuzda seçenek yılbaşı ağaçları için yer açın. Yılbaşı dekorasyonu için birbirinden hoş yılbaşı süsleri önerilerimiz. Genel dekorasyon rengi ne olursa olsun salonlar için genelde en elverişli halı rengi kremdir. Modern ve classic halı modelleri ile birlikte ev dekorasyonunuzun en mühim parçası. Şık ve kaliteli bir yolluk halıya sahip olmak bugünkü dekorasyon trendlerine ideal ve bir o dek ihtiyaçlarınız karşılayacak halı modellerimize bakmadan yolluk halı almamanızı öneri ederiz.

Yolluk halılarınız sizin tarafınızdan verilen adrese en kısa süre içerisinde teslim edilecek; ev dekorasyonunuzu tamamlamanıza yardımcı olunacaktır. Modern dekorasyonun ışıltılı etkisini ise gümüş rengi veyahut şeffaf cam ile birlikte edinebilirsiniz. Yazımızda ilham alabileceğiniz antre dekorasyonları ve antre için halı seçimi renk önerileri sizi bekliyor. Etkileyici bir antre dekorasyonu başta sizleri ve evinize ilk defa istikbal misafirler için epeyce mühim bir mevzu.

Halı Seçiminde Yardım

Markanızla en ilgili olan kuvvetli bir renk paleti bulmanıza yardımcı olmak için en az üç alternatif denediğinizden emin olun. Seçeceğiniz halıdaki renk ve desenler antrede özen çekici bir tesir yaratmanıza yardımcı olabilmektedir.

Halı Renk ve Ölçü Seçimi

Sizinle renk seçimini basitleştirecek bir renk paleti paylaşacağız. Mobilya ve perde seçimi gerçekleştirdikten sonra halı seçiminin yapılması daha doğru olmaktadır. Ev dekore eder iken halı seçimini elbette en sona bırakmanızı tavsiye ederim. Halı seçimini yapar iken kullanılacak yerin haline göre zemin rengi saptamak daha daha sonraki kullanım basitliği için faydalı olabilmektedir.

Farklı Mekanlarda Farklı Halılar

İç mekan halılarını dış mekanlarda kullanmayın. İri desenli halılar kuşkusuz geniş mekanlarda kullanılmalıdır. Küçük mekanlarda açık pastel tonlar kullanılarak daha geniş ve ferah alanlar yaratılabilir.

Doğru Halıyı Belirlemek

Dekorasyonda aydınlatma planınızı oluştururken alanlarınızın nasıl ve hangi cins bir aydınlatmaya ihtiyaç duyduğunu iyi tespit etmek gerekir. Mekanlarımızda kullandığımız renkleri yine alanlarımızın metrekaresi ve tipine göre tespit etmek mühim bir detaydır.

Halı Renkleri

Halının desen renkleri ile birlikte ahenk yerine getiren kırlentler kullanarak da odada bütünlük yakalayabilirsiniz. Gri renklerin seçimi de zemini arka planda bırakmaya yeter. Bambu halıların çok defa canlı ve pastel renkleri en oldukça tercih edilenler arasında yer alabilmektedir.

Mutlaka Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renkli ve dekoratif bir halı kuşkusuz tek renkli ve sakin bir halının üstüne konulmalı. Kapı girişlerinde ve koridorlarda ise mutlak surette kaydırmaz halı tüketmelisiniz. Çocuklu ve evcil hayvan besliyorsanız muhtemelen açık renkli halılardan uzak durmayı tercih edeceksinizdir.

Halı Fiyatları

Fiyat olarak yün ve akrilik halılardan daha uygunlardır. Geometrik desenli halılarda da dilenen renkler bir arada kullanmak mümkün. Halı fiyatlarını öğrenmek ve karşılaştırmak için Google arama motorunu kullanabilirsiniz.

Dekoratif Halılar

Dekoratif ve fonksiyonel olan halılar öyle iyi tercih edilmelidir ki eve gerçekten bir karakter kazandırabilsiniz.

Alerjik Rahatsızlıklar

Bebeğinizin alerjik rahatsızlıkları varsa tüy bırakmayan tercihen kısa tüylü ve organik malzeme ile birlikte üretilmiş halılar tercih edilmeli. Sağlık açısından son derece önemli olan bu hususa dikkat edilmelidir.

Halı Tercihi

Temizlenmesi pratik ve tercihen koyu renk tonlarında bir halı seçilmelidir. Yün halılar zemin için iyi bir seçimdir ne var ki pahalı olmaları sebebiyle polyester halılar tercih edebilirsiniz. Sakin bir ortam hayal ediyorsanız parlak renk tercih etmemelisiniz. Sakinlik isteniyorsa ya desensiz halılar veya az desenli halılar tercih edilmeli. Krem de sıcak bir ortam meydana getirmek istediğinizde tercih edebileceğiniz renklerden bir tanesi. Yazlık ve kışlık halı tercih edebilirsiniz ama daima evinizde kalacak bir halı almayı düşünüyorsanız sizin için püf noktalarımız bulunmakta. Mekanın büyüklüğü ile birlikte doğru orantılı tercihler yapılmalıdır.

Dikdörtgen veyahut kare formda tercih edebileceğiniz köpük kartonpiyerleri hususi duvar yapıştırıcısıyla yapıştırdıktan sonra üstüne duvarınızın renginden iki kat boya sürebilirsiniz. Eşyaların havasını büsbütün değiştirebilen kalitede halılar tercih ederseniz daha asil ya da daha sıcak bir odaya sahip olabilirsiniz. Oturma odaları genelde evin en küçük odası olarak tercih edilir fakat orta büyüklükte bir oda varsa daha rahat olacaktır. Yıkatmak dilediğiniz halı türünün şirketler tarafından doğru belirlenerek ideal yıkama yöntemi seçilmelidir. Halılarınızı kuvvetli ve tercihen fırçalı elektrik süpürgesiyle halı üzerindeki trafik yoğunluğuna bağlı olarak günlük yahut haftada en az iki kere tüm yüzeyi süpürmelisiniz. Genelde işletmenin fiziki yapısına en elverişli genişlikte makineler seçilmelidir.

Yapılan Yanlışlar

Dikkatli kullanılmazsa hatalı neticeler çıkması son derece olasıdır. Dekorasyonda bilmeden yaptığımız birtakım uygulamalar gerçekte hayat alanlarımız için hatalı olabilmektedir.

Halı Tasarımları

Tarzına göre el oyması spesifik tasarım halılar da bulunuyor. Renkler uzman bir tasarımın en mühim unsurlarından biridir. Desenli halı ile birlikte döşeme rengi karşıtlık oluşturursa meydana daha şık bir görüntü çıkmaktadır. İş hayatınızda meydana çıkan olumsuzluklar yeterince ehemmiyet verdiğiniz takdirde yoluna girecek. Desenli halı ile birlikte döşeme rengi karşıtlık oluşturursa meydana daha şık bir görüntü çıkar.

Odalarda Halı Seçimi

Büyük odalarda ise birbiriyle eşleşen birkaç parça renkli yahut desenli halı kullanmak mümkün. Büyük odalarda ise birbiriyle eşleşen birkaç parça renkli veyahut desenli halı kullanabilmeniz mümkün.

Halılar

Bükülmüş ve yüksek havlı halılar daha sıcak ve geleneksel bir görünüme sahiptirler ve iyi bir konfor temin ederler. El dokuma halılar fabrika halılarına kıyasla oldukça daha masraflıdır. Günümüzde kabartmalı halılar da her türlü metotta en doğru olarak tasarlanmaktadır. Orta yada koyu renkler sahibi olan halıları seçebilirsiniz. Aralarında en kalitelisi olan ise yün ile birlikte hazırlanmış halılardır. Unutulmamalıdır ki suda halılar için kirletici bir maddedir.

Halının Dokusu

Evin giriş yerlerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması edinebilirsiniz. Poliamit iplik de halının dayanıklılığını arttıran bir iplik cinsidir. Halı dokusuna zarar sunarak halının çürümesine sebep olabilmektedir. Direkt güneş ışığına maruz bır kılmadan halının hav ve sırt kısmının tam anlamıyla kuruduğundan emin olduktan sonra kaldırılmalıdır. Halı üzerindeki eşyalar ne olursa olsun belirli aralıklarla halının yahut eşyaların konumunu değiştirmelisiniz.

Halının Mekan Görünümüne Etkisi

. Duvardan duvara halı daima mekanı daha geniş gösteriyor. Koyu renk seçimi mekanı küçük göstereceğinden tavsiye edilmez. Genele sunulan aynı renk hakimiyeti mekanın ruhunu kısıtlar ve istenilen etkiyi sağlamaz.